Rok 2019 był dla mnie bardzo szczególny. Jego początek to szok po zabójstwie prezydenta Pawła Adamowicza. 23 maja 2019 roku jako pierwszy Gdańszczanin zamknąłem projekt Korony Ziemi, stając na szczycie Mt Everest.
Moje doświadczenia z tej wyprawy, szczególnie widok topniejącego lodowca Khumbu, nałożone na wspomnienia z poprzednich wypraw sprawiły, że wraz grupą bliskich współpracowników: Sylwia, Jacek, Andrzej i Marcin, opracowaliśmy Manifest Klimatyczny z wdzięcznym hasłem: „Wszystko w Twoich Rękach”. Od razu zyskał on wielu zwolenników, których dziś jest blisko 25.000, a mnie wciągnął w działania na rzecz adaptacji do zmian klimatu. W roku 2020 intensywnie wzbogacałem swoją wiedzę o kryzysie klimatycznym, czytając zarówno książki popularne jak i naukowe. Spotykałem wielu wspaniałych ludzi, którzy odkrywali przede mną coraz to nowe obszary zagrożeń klimatycznych. W marcu podczas konferencji Stormwater 2020 wraz z wiodącymi firmami branży wod-kan podpisaliśmy deklarację Biznes dla Klimatu.
Zaczynałem łączyć fakty i zjawiska obserwowane podczas podróży w różne zakątki świata. Zrozumiałem też, że bez szerokiej rzeszy ludzi rozumiejących zachodzące zmiany klimatu i komunikujących się ze sobą merytorycznie, nie uda się zdziałać zbyt wiele. Postanowiłem dotrzeć do jak najszerszej grupy osób będących u progu życia zawodowego. Ludzie młodzi, szczególnie na wyższych uczelniach, są obiecującymi partnerami w walce z kryzysem klimatycznym. Absolwenci wyższych uczelni to przyszli magistrowie, inżynierowie pracujący w instytucjach rządowych, samorządowych i w biznesie. Od nich, w głównej mierze zależeć będzie przyszłość naszej planety. Działania grupy Manifestu Klimatycznego zaczęły koncentrować się wokół edukacji klimatycznej. Uruchomiliśmy blog, który stanowi platformę do merytorycznej dyskusji opartej na aktualnej wiedzy naukowej i inżynierskiej. Na początku 2021 roku udało nam się nawiązać współpracę z Szymonem Malinowskim – Nauka o Klimacie oraz Wojciechem Hann – Bank Ochrony Środowiska. Między innymi dzięki tej współpracy założyłem fundację Biznes dla Klimatu:
Połączenie doświadczeń z obszaru nauki, finansów i biznesu, stanowiło podwaliny naszego najnowszego projektu edukacyjnego: Międzyuczelnianej Akademii Klimatu. W październiku 2021 rektorzy trzech uczelni -Szkoły Głównej Handlowej, Akademii Górniczo- Hutniczej oraz Uniwersytetu Wrocławskiego – podpisali List Intencyjny o przystąpieniu do projektu międzyuczelnianych studiów podyplomowych w przedmiocie mitygacji i adaptacji do zmian klimatu. Główna ideą projektu jest połączenie wiedzy i doświadczeń uczelni ekonomicznej, technicznej oraz humanistycznej w kształceniu studentów w tak interdyscyplinarnym obszarze. Aktualnie procedowany jest tekst umowy i regulamin studiów. Liczę, że pierwsza edycja studiów ruszy już w październiku tego roku.
Równolegle rozwijamy inicjatywę Pomorski Biznes dla Klimatu. Celem projektu jest wymiana doświadczeń i najlepszych praktyk firm naszego województwa w dążeniu do neutralności klimatycznej czy też we wdrażaniu gospodarek o obiegu zamkniętym. Ograniczanie zużycia energii, materiałów i surowców do produkcji czy też wody do wytwarzania przedmiotów to bardzo ważne zagadnienia. Produkowanie z materiałów pochodzących z recyclingu, pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, wielokrotne wykorzystanie wody opadowej to już nie moda, to wymierna korzyść dla firm oraz dla środowiska. Chcemy wspierać pomorskie firmy w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych i tym samym w powstrzymaniu topnienia lodowców oraz podnoszenia się poziomu mórz co nie jest bez znaczenia dla mieszkańców Pomorza. Chcemy też pomagać w zmianach strategii firm produkcyjnych na takie, które będą uwzględniać redukcję śladu węglowego oraz wodnego.
Pomimo pandemii, hybrydowego stylu pracy wchodzimy w nowy rok z dużymi projektami oraz otwartością na nowe, kolejne wyzwania. Można śmiało powiedzieć, że Ecol-Group przeszedł długą drogę od manifestu – zwrócenie uwagi na problem (2019), po edukację – sposób jego rozwiązywania (2021). Fundacja Biznes dla Klimatu łączy praktyczne doświadczenia z nauką i ekonomią, tj możliwościami finasowania projektów ekologicznych. W tego typu projektach nie może nikogo zabraknąć. Każdy z nas, każda firma, każdy samorząd i wreszcie rząd powinniśmy brać sobie do serca odpowiedzialność za losy naszej planety.
Życząc wszelkiej pomyślności w Nowym 2022 Roku serdecznie zapraszam do współpracy, Wszystko w Naszych Rękach!