Nasz CSR

  • Nasze działania docenione przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu

    Publikowany corocznie przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to największy w Polsce przegląd inicjatyw CSR i zrównoważonego rozwoju. W 22. edycji zaprezentowano 1046 działań podjętych przez 266 firmy. 

    Wśród dobrych praktyk zakwalifikowanych do raportu znalazło się 5 zgłoszonych przez Ecol-Group.

    Pełny raport jest tutaj: RaportDP2023-sklad.indd (odpowiedzialnybiznes.pl)

    Raport “Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to najważniejsza cykliczna publikacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu, wydawana od 2002 roku. Raport jest przeglądem aktywności firm, które zgłosiły swoje działania w obszarze zrównoważonego rozwoju. Podsumowuje najważniejsze kwestie związane z ESG w danym roku w Polsce.

    W raporcie znajdują się również artykuły eksperckie. Jej stałym elementem jest także przegląd najważniejszych wydarzeń i publikacji związanych ze zrównoważonym rozwojem.

    Forum Odpowiedzialnego Biznesu, największa i najdłużej działająca organizacja zajmująca się ESG i zrównoważonym rozwojem w kompleksowy sposób, od 2002 r. publikuje Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Główną część publikacji stanowi podsumowanie działań z zakresu ESG i zrównoważonego rozwoju, realizowanych przez firmy w roku poprzedzającym. Stałym elementem publikacji jest także przegląd najważniejszych wydarzeń i publikacji.

    Najnowsza edycja raportu przyniosła kilka istotnych zmianDo 5 ograniczono liczbę praktyk, które może zgłosić dana firma. Nowością jest także przypisanie danej dobrej praktyki do poszczególnych European Sustainability Reporting Standards (ESRS) – standardów raportowania oraz ich kontrybucji do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG).

    Praktyki Ecol-Group opublikowane w raporcie:

    1. Różnorodność płci w „męskiej” branży – W 2023 r. Rada Nadzorcza poszerzyła skład Zarządu spółki Ecol-Unicon o nowego członka: Joannę Sprengel piastującą również stanowisko dyrektor finansowej spółki. Pod koniec 2023 r. firma zanotowała 34-proc. udział kobiet w pełnieniu funkcji menedżerskich w organizacji, co pozwoliło firmie skutecznie aplikować do 30% Club Poland. Zwiększanie różnorodności na wyższych stanowiskach kierowniczych sprzyja lepszemu przywództwu, zarządzaniu i tym samym osiąganiu zamierzonych celów. W branży, która uchodzi za „męską”, jest coraz więcej kobiet, co potwierdza struktura zatrudnienia w Ecol-Unicon. (ESRS S1 / SDG: Równość płci)
    2. Operacja Czysta Rzeka – Organizacja dołączyła do Operacji Czysta Rzeka i oczyściła nabrzeże w Gdańsku. Udało się zebrać 37 worków śmieci. (ESRS E3 – Czysta woda i warunki sanitarne)
    3.  Obliczenia śladu wodnego –  Firma przeprowadziła obliczenia śladu wodnego. Badania objęły zużycie wody w celach produkcyjnych, czyli podczas procesu wytwarzania betonu, wiercenia otworów oraz mycia form i narzędzi, a także jej wykorzystanie dla potrzeb komunalnych (np. mycia się pracowników). Przeanalizowano też możliwości retencyjne wraz z faktycznym wykorzystaniem zgromadzonej wody w poszczególnych zakładach produkcyjnych spółki. Badania pozwoliły zmodernizować procesy produkcyjne. Modernizacje wprowadzone w zakładach w Łodzi, Rudzie Śląskiej, Radomiu oraz Gdańsku znacząco zmniejszyły zużycie i zanieczyszczenie wody. (ESRS E3 / SDG: Czysta woda i warunki sanitarne oraz Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja)
    4. Kampania „Tak dla czystych rzek!” – Firma była organizatorem debaty oksfordzkiej „Jedynie nadanie osobowości prawnej Wiśle pozwoli nam uniknąć katastrofy na miarę Odry”, która odbyła się w ramach międzynarodowej konferencji Stormwater Poland w Katowicach. Do debaty zostali zaproszeni naukowcy, aktywiści, prawnicy i eksperci środowiskowi. Jej celem było zwrócenie uwagi na problem czystości polskich rzek i na głęboką potrzebę wprowadzenia zmian – zarówno na poziomie instytucjonalnym, jak i w świadomości społeczeństwa. Debata oksfordzka była rozpoczęciem dyskusji na temat czystości polskich rzek. (ESRS E2 / SDG: Działanie w dziedzinie klimatu)
    5. Ecol- Active – Program Ecol-Active to inicjatywa firmy, która wspiera sportowe i ekologiczne aktywności pracowników. W 2023 r. firma rozszerzyła dyscypliny sportowe o rolki i nordic walking na wniosek pracowników, co zaowocowało większym zaangażowaniem i wzrostem wyników kilometrowych. Aktywizacja sportowa wpisuje się w wartości firmy, do których należą wytrwałość i pozytywna rywalizacja, a jednocześnie wspiera zdrowie i efektywność pracowników w życiu zawodowym i prywatnym. (ESRS S1 / SDG: Dobre zdrowie i jakość życia).
  • W 2024 roku mija 10 lat od napaści Rosji na Ukrainę i 2 lata od wybuchu pełnoskalowej wojny. Niestety dla wielu z nas konflikt ten spowszedniał.

    Dodatkowo obecne protesty rolników, problemy z tranzytem zboża i produktów spożywczych sprawiają, że wzmacnia się negatywne nastawienie do naszego wschodniego sąsiada. Tymczasem wojna cały czas trwa.

    Dlatego zaangażowaliśmy się w akcję organizowaną przez fundację Zupa na Monciaku i Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.

    Dzięki zaangażowaniu Pracowników Ecol-Group, z listy potrzebnych rzeczy, udało nam się zgromadzić:

    • 10 plecaków
    • 9 latarek
    • 8 apteczek

    Kryzys humanitarny we wschodnich regionach Ukrainy pogłębia się i jest najpoważniejszy od wybuchu pełnoskalowych walk. Nie możemy i nie chcemy być obojętni na tragiczną sytuację w Ukrainie!

  • Dzielimy się dobrem!

    Tradycyjnie już włączamy się w ogólnopolską akcję Szlachetna Paczka.

    Pani Magda na co dzień zajmuje się piątką dzieci: Marią, Natalią, Natanem, Oliwią i Olafem. Codzienne obowiązki zajmują jej większość czasu. Kobieta szykuje dzieci do przedszkola i szkoły, przygotowuje posiłki i dba o porządek w mieszkaniu. Dzieci po domowej traumie potrzebują specjalistycznej pomocy. Trójka dzieci uczestniczy w psychoterapii, na którą pani Magda zawozi je kilka razy w miesiącu.

    Pani Magda bardzo lubi gotować i piec. To jej sprawia największą przyjemność. Teraz piecze wspólnie z córką, która uczy się w tym kierunku w szkole zawodowej. Kobieta najbardziej docenia to, że są razem. Jest wdzięczna za każdy dzień. Rodzina marzy o obiecanym, większym mieszkaniu i o posiadaniu pieska kundelka.

    Szczegółowe potrzeby Rodziny: Wybór Rodziny – opis Rodziny – Szlachetna Paczka

     

     

  • Debata oxfordzka fundacji Biznes Dla Klimatu

    DEBATA OXFORDZKA Fundacji Biznes dla Klimatu wokół tezy:


    „Jedynie nadanie osobowości prawnej Wiśle pozwoli nam uniknąć
    katastrofy na miarę Odry”

    Rzeki to tętniące życiem biologicznym środowisko stanowiąca dobro całego społeczeństwa. Odzwierciedlają „krwioobieg żywego ekosystemu”, jakim jest nasze środowisko naturalne. Tymczasem, jak pokazuje Raport Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska opublikowany w 2022 roku, stan polskich wód powierzchniowych i rzek nie napawa optymizmem – ponad 94% wód nie osiągnęło dobrego stanu ekologicznego wymaganego Ramową Dyrektywą Wodną. W przypadku badań stanu chemicznego tylko 12% wykazało stan dobry.

    Jak zadbać o rzeki, aby nie powtórzyła się katastrofa ekologiczna podobna jak ta na Odrze? Czy rozwiązaniem mogłoby być nadanie rzece osobowości prawnej?

    W Kanadzie o rozwiązanie pozwoliło rzece Magpie zachować dziki charakter oraz uchronić dziedzictwo rdzennego plemienia zamieszkującego jej zlewnię. Może i nasza Wisła na to zasługuje? W końcu to jedna z najbardziej dzikich dużych rzek w Europie. Może, aby ocalić nasz narodowy skarb, potrzebne i pilne do wdrożenia są też inne działania? A może, dla ogólnie pojętego dobra wspólnego, Wisła lepiej spełni swoją rolę wspierając gospodarkę śródlądową? O tym między innymi podyskutują uczestnicy wyjątkowej debaty w stylu oksfordzkim, którą zaplanowaliśmy podczas konferencji Stormwater Poland 2023 w Katowicach.

    Debata oksfordzka to bardzo sformalizowana dyskusja, podczas której spotykają się dwa zespoły, prezentując argumenty za i przeciw postawionej tezie. Jest to swoista arena intelektualnej wymiany poglądów, gdzie uczestnicy prezentują różne argumenty, by przekonać słuchaczy do swojego punktu widzenia. Do udziału w debacie zaprosiliśmy wyjątkowe osobowości: naukowców, ekologów, inżynierów, prawników ale także młodych aktywistów społecznych oraz podróżników. Liczymy też na udział na widowni szerokiego grona ekspertów, praktyków i decydentów, którzy oceniając, wspólnie z publicznością, zwycięzców tej debaty, również przedstawią swoją opinię na temat przyszłości dla polskich rzek.

    Uczestnicy debaty:
    ✔ dr hab. prof. UwB Jerzy Bieluk, Uniwersytet w Białymstoku, Kancelaria Radców Prawnych Bieluk i Partnerzy
    ✔ Jacek Engel, Fundacja Greenmind
    ✔ Prof. Dr hab. Inż. Zbigniew Kledyński, Politechnika Warszawska
    ✔ Leszek Naziemiec, Podróżnik
    ✔ Cecylia Malik, Siostry Rzeki
    ✔dr. Anna Sosnowska, Politechnika Warszawska
    ✔ Agata Szafraniuk, ClientEarth, Prawnicy dla Ziemi
    ✔ Prof. dr hab. Janusz Zaleski, Politechnika Wrocławska

     

    Wśród Gości Specjalnych będących na sali głos zabiorą również:
    ✔ Prof. dr hab. Szymon Malinowski, Uniwersytet Warszawski, prezes zarządu Fundacji Edukacji Klimatycznej
    ✔ Wojciech Skowyrski, Zastępca Prezesa ds. ochrony przed powodzą i suszą, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
    ✔ Mirosław Proppe – Prezes fundacji WWF Polska
    ✔ Prof. dr hab. Bartosz Rakoczy – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kancelaria Radców Prawnych Bartosz Rakoczy i Krzysztof Bukowski
    ✔ Jacek Jasnowski – Naczelnik Wydziału, Departament Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Infrastruktury

    Debata odbyła się w ramach międzynarodowej konferencji Stormwater Poland 2023.

    NAGRANIE MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ

     

  • Ecol-Unicon partneruje Operacji Czysta Rzeka!

    Tym razem spłynęliśmy Mołtawą w Gdańsku, oczyszczając jej nadbrzeże. Udało nam się posprzątać aż 37 worków śmieci!????
    Jest to już kolejne działanie na rzecz Motławy realizowane przez firmę, która w tym roku jest Partnerem Wspierającym Operacji Czysta Rzeka.
  • Kolejna edycja Operacji Czysta Rzeka za nami

    Kolejny fragment rzeki posprzątany!

    Sztab fundacji Biznes dla Klimatu, Ecol-Unicon i RetencjaPL z silnym wsparciem spółek BIOPRO i DANKAN spisał się na medal!

    To już trzeci raz, gdy włączamy się aktywnie w tę ogólnopolską akcję i po raz kolejny przekonujemy się, jak bardzo tego typu inicjatywy są potrzebne.
    Dziękujemy wszystkim wolontariuszkom i wolontariuszom, którzy zdecydowali się nam towarzyszyć. Zrobiliśmy wspólnie coś bardzo dobrego!

    Do zobaczenia za rok, oczywiście nad rzeką!

  • Nasze praktyki w raporcie "Odpowiedzialny biznes w Polsce 2021"

    Aż PIĘĆ z naszych proekologicznych praktyk znalazło swoje miejsce w najnowszym raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2021” opublikowany przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu!

     

    W rozdziale „Środowisko” możecie przeczytać o naszych akcjach:

    ✅ dwukrotnej organizacji sztabu lokalnego w ramach Operacji Czysta Rzeka
    ✅ kampanii społecznej Manifest Klimatyczny
    ✅ projekcie #MapaRetencji
    oraz akcjach organizowanych na 20-lecie Ecol-Unicon Sp. z o.o.:
    ✅ akcji 250 worków śmieci na 25-lecie
    ✅ akcji 25 beczek na deszczówkę dla szkół i instytucji publicznych w całej Polsce.

     

    W tym roku w Raporcie zaprezentowano 1677 działań podjętych przez 283 organizacje.

     

    Cieszymy się, że znaleźliśmy się w gronie firm społecznie i klimatycznie odpowiedzialnych oraz że nasze pozytywne praktyki zostały zauważone – to ogromna motywacja do poszukiwania nowych obszarów rozwoju i działania.
    Cieszy również fakt, że coraz więcej organizacji dostrzega potrzebę działań na rzecz społeczeństwa i ochrony środowiska.

     

    Zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją raportu tutaj: odpowiedzialnybiznes.pl

  • Biznes dla Klimatu, czyli wszystko w NASZYCH rękach - posłuchaj podcastu!

    Zielona transformacja potrzebuje nieustannej i skutecznej edukacji oraz praktycznego działania. Podcast Biznes dla Klimatu jest odpowiedzią na te potrzeby. Przed Wami premierowy odcinek.

    W podcaście będziemy rozmawiać o najlepszych praktykach proekologicznych wdrażanych w przedsiębiorstwach i jednocześnie uważnie wsłuchamy się w głos świata nauki, który pomoże nam lepiej zrozumieć zmiany klimatu, jakie zachodzą na naszych oczach i wskaże kierunki przeciwdziała negatywnym skutkom tych zmian.

    W premierowym odcinku rozmawiamy z założycielem fundacji Wojciechem Falkowskim oraz jej prezeską Sylwią Molewską.

    Jaka jest geneza powstania fundacji Biznes dla Klimatu, jakie wyzwania stoją przed fundacją w kontekście realizacji działań statutowych a jakie wyzwania widzi biznes starając się realizować strategię zrównoważonego rozwoju i w dążeniu do zero emisyjności i w jaki sposób fundacja będzie wspierała w tym biznes? O tym w odcinku podcastu.

     

     

  • Slava Ukraini!

    Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych.

    Po rosyjskim ataku na Ukrainę wiele osób zastanawia się, jak może wesprzeć Ukrainę i jej obywateli. Słowa otuchy, wyrazy wsparcia, udział w protestach to sposoby na wyrażenie poparcia dla Ukrainy. Są jednak i inne, znacznie bardziej realne formy pomocy. Fundusze zbierają zarówno organizacje polskie, jak i zagraniczne.

    Sprawdź, jak możesz pomóc.

    Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło w niedzielę stronę pomagamukrainie.gov.pl, za pośrednictwem której będzie koordynowana pomoc dla osób uciekających z Ukrainy.

     

    Zbiórki wsparcia dla Ukrainy. Lista organizacji zbierających wsparcie finansowe

    Lista organizacji prowadzących w Polsce zbiórki na rzecz Ukrainy:

    – Polska Akcja Humanitarna;

    – Polski Czerwony Krzyż;

    – Ukraiński Dom w Warszawie;

    – Solidarni z Ukrainą – Fundacja Pomagam;

    – Firmy dla Ukrainy – Fundacja Pomagam;

    – Fundacja Siepomaga.pl;

    – Fundacja Siepomaga.pl – Pomoc dla Vasyla i jego rodziny

    – Fundacja PCPM z pomocą Ukrainie;

    – Fundacja Otwarty Dialog;

    – Fundacja Gdańska;

    – Fundacja HumanDoc;

    – SOS Wioski Dziecięce;

    – Fundacja Świętego Mikołaja;

    – Unicef Polska;

    – Polska Misja Medyczna;

    – Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza;

    – Caritas;

    – Fundacja Nasz Wybór;

    – Warto Razem;

    – Fundacja Dobrych Inicjatyw.

    – Fundacja Avalon;

    – Fundacja Zbieramy Razem;

    – Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy;

    – Fundacja Pomocy Kobietom Eurohelp.

    Lista ukraińskich organizacji przyjmujących wsparcie finansowe:

    – Army SOS;

    – Come back alive;

    – Razom for Ukraine;

    – Skrzydła Feniksa;

    – Szpitalnicy;

    – Ukraiński Ruch Kobiet Weteranek;

    – Vostok SOS;

    – Voices of Children.

  • Trzy lata, które wywarły wielki wpływ na rozwój Ecol-Group: 2019-2021

    Rok 2019 był dla mnie bardzo szczególny. Jego początek to szok po zabójstwie prezydenta Pawła Adamowicza. 23 maja 2019 roku jako pierwszy Gdańszczanin zamknąłem projekt Korony Ziemi, stając na szczycie Mt Everest.

     

    Moje doświadczenia z tej wyprawy, szczególnie widok topniejącego lodowca Khumbu, nałożone na wspomnienia z poprzednich wypraw sprawiły, że wraz grupą bliskich współpracowników: Sylwia, Jacek, Andrzej i Marcin, opracowaliśmy Manifest Klimatyczny z wdzięcznym hasłem: „Wszystko w Twoich Rękach”. Od razu zyskał on wielu zwolenników, których dziś jest blisko 25.000, a mnie wciągnął w działania na rzecz adaptacji do zmian klimatu. W roku 2020 intensywnie wzbogacałem swoją wiedzę o kryzysie klimatycznym, czytając zarówno książki popularne jak i naukowe. Spotykałem wielu wspaniałych ludzi, którzy odkrywali przede mną coraz to nowe obszary zagrożeń klimatycznych. W marcu podczas konferencji Stormwater  2020 wraz z wiodącymi firmami branży wod-kan podpisaliśmy deklarację Biznes dla Klimatu.

    Zaczynałem łączyć fakty i zjawiska obserwowane podczas podróży w różne zakątki świata. Zrozumiałem też, że bez szerokiej rzeszy ludzi rozumiejących zachodzące zmiany klimatu i komunikujących się ze sobą merytorycznie, nie uda się zdziałać zbyt wiele. Postanowiłem dotrzeć do jak najszerszej grupy osób będących u progu życia zawodowego. Ludzie młodzi, szczególnie na wyższych uczelniach, są obiecującymi partnerami w walce z kryzysem klimatycznym. Absolwenci wyższych uczelni to przyszli magistrowie, inżynierowie pracujący w instytucjach rządowych, samorządowych i w biznesie. Od nich, w głównej mierze zależeć będzie przyszłość naszej planety. Działania grupy Manifestu Klimatycznego zaczęły koncentrować się wokół edukacji klimatycznej. Uruchomiliśmy blog, który stanowi platformę do merytorycznej dyskusji opartej na aktualnej wiedzy naukowej i inżynierskiej. Na początku 2021 roku udało nam się nawiązać współpracę z Szymonem Malinowskim – Nauka o Klimacie oraz Wojciechem Hann – Bank Ochrony Środowiska. Między innymi dzięki tej współpracy założyłem fundację Biznes dla Klimatu:

    Połączenie doświadczeń z obszaru nauki, finansów i biznesu, stanowiło podwaliny naszego najnowszego projektu edukacyjnego: Międzyuczelnianej Akademii Klimatu. W październiku 2021 rektorzy trzech uczelni -Szkoły Głównej Handlowej, Akademii Górniczo- Hutniczej oraz Uniwersytetu Wrocławskiego – podpisali List Intencyjny o przystąpieniu do projektu międzyuczelnianych studiów podyplomowych w przedmiocie mitygacji i adaptacji do zmian klimatu. Główna ideą projektu jest połączenie wiedzy i doświadczeń uczelni ekonomicznej, technicznej oraz humanistycznej w kształceniu studentów w tak interdyscyplinarnym obszarze. Aktualnie procedowany jest tekst umowy i regulamin studiów. Liczę, że pierwsza edycja studiów ruszy już w październiku tego roku.

    Równolegle rozwijamy  inicjatywę Pomorski Biznes dla Klimatu. Celem projektu jest wymiana doświadczeń i najlepszych praktyk firm naszego województwa w dążeniu do neutralności klimatycznej czy też we wdrażaniu gospodarek o obiegu zamkniętym. Ograniczanie zużycia energii, materiałów i surowców do produkcji czy też wody do wytwarzania przedmiotów to bardzo ważne zagadnienia. Produkowanie z materiałów pochodzących z recyclingu, pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, wielokrotne wykorzystanie wody opadowej  to już nie moda, to wymierna korzyść dla firm oraz dla środowiska. Chcemy wspierać pomorskie firmy w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych i tym samym w powstrzymaniu topnienia lodowców oraz podnoszenia się poziomu mórz co nie jest bez znaczenia dla mieszkańców Pomorza. Chcemy też pomagać w zmianach strategii firm produkcyjnych na takie, które będą uwzględniać redukcję śladu węglowego oraz wodnego.

    Pomimo pandemii, hybrydowego stylu pracy wchodzimy w nowy rok z dużymi projektami oraz otwartością na nowe, kolejne wyzwania. Można śmiało powiedzieć, że Ecol-Group przeszedł długą  drogę od manifestu – zwrócenie uwagi na problem (2019), po edukację – sposób jego rozwiązywania (2021). Fundacja Biznes dla Klimatu łączy praktyczne doświadczenia z nauką i ekonomią, tj możliwościami finasowania projektów ekologicznych. W tego typu projektach nie może nikogo zabraknąć. Każdy z nas, każda firma, każdy samorząd i wreszcie rząd powinniśmy brać sobie do serca odpowiedzialność za losy naszej planety.

    Życząc wszelkiej pomyślności w  Nowym 2022 Roku serdecznie zapraszam do współpracy, Wszystko w Naszych Rękach!

  • Ecol-Group z nagrodą Gryf Gospodarczy 2021

    Miło mi powiadomić, że zostaliśmy laureatem konkursu Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy 2021 w kategorii LIDER ODPOWIEDZIALNOŚCI SPOŁECZNEJ. Jury konkursu doceniło nas za realizację akcji społecznej Manifest Klimatyczny „Wszystko w Twoich Rękach”

     

    Niezmiernie cieszymy się z tego faktu, że nasze działania na rzecz klimatu i środowiska zostają zauważone i docenianie.

  • Podpisanie Manifestu Klimatycznego przez Prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz

    Dnia 24 maja 2021 podczas wizyty gospodarskiej Pani Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podpisała się pod Manifestem Klimatycznym. W ten sposób deklarując przyjęcie jego założeń i postulatów jako program swojego działania służącemu dobremu stanowi środowiska naturalnego i przeciwdziałania nadmiernym zmianom klimatu.

     

    Mamy nadzieję, że działania samorządów będą uwzględniały zachowanie środowiska naturalnego w dobrej kondycji.

  • Operacja Czysta Rzeka 2021

    W roku 2021 włączyliśmy się do akcji „Operacja czysta rzeka”. To największa ogólnopolska akcja sprzątania rzek oraz ich okolic.

    Nasz sztab Ecol-Group w akcji wybrał rzekę Motławę na odcinku w Suchym Dębie.

    Szczegóły na stronie: https://operacjarzeka.pl/przylacz-sie/

  • Pomagamy w Kamerunie - Studnia Nadziei

    Dzięki współpracy pomiędzy Siostrami Dominikankami prowadzącymi misję w Kamerunie oraz Fundacją Studnia Nadziei a Ecol-Group udało się zrealizować projekt zakupu dwóch zbiorników retencyjnych i orynnowania tamtejszej świetlicy oraz wspólnoty.

     

    Mamy nadzieję zmieni to życie tamtejszych dzieci na lepsze oraz zagwarantuje uśmiech każdego dnia.

     

  • Biznes dla klimatu

    Podczas konferencji Stormwater Poland 2020 została podpisana Deklaracja Biznes dla klimatu.

     

    Podczas debaty przedstawiciele firm działających w branży ochrony wód tj.: Ecol-Unicon Sp. z o.o., HAURATON POLSKA, Wavin Polska, Veolia Polska, SAUR Polska oraz eksperci Manifestu Klimatycznego, przedstawili plany działania na rzecz przystosowania się do zmian klimatu.

     

    Debata zakończyła się podpisaniem deklaracji, dotyczącej podejmowanych działań w przyszłości na rzecz ochrony Klimatu. Cieszymy się, że inicjatywa ta została przyjęta z entuzjazmem.

  • Manifest Klimatyczny

    Powstał Manifest Klimatyczny z konkretnymi wskazówkami, co robić, aby zatrzymać degradację środowiska.

    Zdaniem ekspertów jego wdrożenie pozwoli na to, by w perspektywie 30 lat w Polsce rozwinęła się nieinwazyjna dla przyrody i klimatu, niskoemisyjna gospodarka. Autorami Manifestu Klimatycznego są  Jacek Zalewski, Andrzej Staniszewski i Marcin Chełkowski – wybitni specjaliści z zakresu gospodarki wodnej, czystości powietrza i gospodarki odpadami, autorzy opracowań naukowych z tych dziedzin.  Koordynację projektu prowadzi Wojciech Falkowski.

  • PERŁY W KORONIE ZIEMI

    „Perły w Koronie Ziemi” to projekt którego celem pokazanie jest jak mocno ECOL związany jest z naturą i środowiskiem.

    W ramach promocji marki Ecol współorganizował i/lub uczestniczył w projektach zaistnienia w wyjątkowych miejscach na ziemi, szczególnie takich które mają wpływ na globalne zmiany klimatyczne.

    Mniej

    Wytypowano trzy miejsca:Arktyka – Alaska – z najwyższym szczytem Ameryki Północnej – Mt. Mc.Kinley . Denali to bardzo specyficzna góra. Aby ją zdobyć należy cały ekwipunek wnieść na własnych barkach. W wyprawie w 2008 r. wzięło udział 8 osób z Polski w tym Wojciech Falkowski, który był jej kierownikiem. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo grupy oraz wsparcie alpinistyczne zabezpieczał znany himalaista Maciej Berbeka. Z Talkitny ekipa została przewieziona na lodowiec na wysokość 2000 mnpm. Następnie, posuwając się na nartach ski tourowych rozpoczęła wędrówkę do bazy. Warunki pogodowe były iście arktyczne. Częste zmiany pogody, duże opady śniegu, wiatr i słońce sprawiały wędrówkę niezmiernie ciężką ale i wyjątkową. Ważnym elementem wyprawy była dbałość o zachowanie czystości. Wszystkie śmieci w tym odchody były zbierane do specjalnych pojemników aby nie zanieczyszczać tego wspaniałego rejonu. Cel wyprawy – zdobycie szczytu – nie został osiągnięty z powodu bardzo złych warunków pogodowych. Nie mniej kontakt z przyrodą, ciekawe rozmowy ze strażnikami parku oraz realny, dwutygodniowy  survival na lodowcu poza kołem podbiegunowym pozostawiły niezapomniane wrażenia. Logo Ecol było stałym elementem każdego obozu a członkowie innych wypraw mogli zapoznać się z zakresem działalności Ecol.

    Antarktyda – z najwyższym szczytem – Mt. Vinson – to bardzo ważny element przyrodniczy kontynentu położonego na samym krańcu Ziemi. Grubość pokrywy lodowej Antarktydy stanowi  wielkie zasoby wody pitnej dla mieszkańców ziemi. Jest też wskaźnikiem ocieplenia klimatu naszej planety. Niestety co roku pokrywa lodowa tego kontynentu maleje. Co bardzo istotne, o ile przy oceanie możemy obserwować liczne zwierzęta (ptaki, foki, lwy morskie), o tyle w centrum kontynentu nie ma praktycznie żadnych śladów życia fauny czy też flory. Okolice szczytu Mt Vinson to przepiękna biała pustynia. Z tego też względu, podobnie jak na Alasce, niezwykle dba się tutaj o zachowanie nieskalanej czystości. Chodzi o to aby lokalne warunki zostały zachowane niezmiennie. Warunki klimatyczne jakie tu panują są naprawdę ekstremalne. Wiatry o sile 100 km/h oraz temperatury poniżej minus 20 stopniu są na porządku dziennym. Nasza międzynarodowa wyprawa  [w tym 4 członków z Polski] doświadczyła mrozu minus 45 stopni Celsjusza. Pomimo takich warunków klimatycznych w dniu 11 lutego 2011 roku na najwyższym punkcie Antarktydy załopotała flaga Ecol. Wyprawa organizowana była przez Antarctic Logistic Expedition i zakończyła się pełnym sukcesem.

     Azja – z najwyższym szczytem Mt. Everest. Celem tej wyprawy było wejście na „Dach Świata” i promowanie praktyk dbałości o środowisko naturalne. Himalaje stanowią główne źródło wody pitnej dla dużej części Azji w tym Chin i Indii. Początkowo wyprawa miała się odbyć w 2018 roku, jednak ze względów operacyjnych, ekspedycję przesunięto na rok 2019. Międzynarodowa wyprawa zorganizowana została przez amerykańską firmę Madisson Mountaineering pod przewodnictwem Garretta Madissona. Szczyt Mt Everest zdobyty został 23.05.2019 roku.

    Projekt „Perły w Koronie Ziemi” zaplanowano na lata 2008 – 2019, aby zaznaczyć rozwój Ecol w kolejnym dziesięcioleciu swojej działalności. Obecność w tak spektakularnych miejscach osób i marki Ecol buduje wizerunek firmy i realnie zaznacza aktywność biznesową spółki na rynkach zagranicznych. Dynamiczny rozwój marek z Ecol Group to sukces wspierany wysiłkiem wielu osób, lecz również realnymi działaniami budującymi wizerunek firm zaangażowanych w ochronę środowisko. Wierzymy, że sukces projektu jeszcze mocniej umocnił ten wizerunek.

    Wspieranie inicjatyw promujących działania na rzecz ochrony środowiska i zasobów wodnych to kluczowy kierunek działań strategii społecznej odpowiedzialności biznesu, którą realizuje Ecol i spółki Ecol Group. Angażując się w wyprawy takie jak „Perły w Koronie” pokazujemy przywiązanie marki do natury, w jej najczystszym wydaniu, doceniając pasję i wytrwałość ludzi angażujących się w ten projekt.

  • Międzynarodowa Konferencja na temat oczyszczalni hydrofitowych

    Firmy z grupy Ecol zostały sponsorem Międzynarodowej Konferencji na temat oczyszczalni hydrofitowych http://icws2016.org/sponsorship IWA Specialist Conference on Wetland Systems for Water Pollution Control.

    Jest to ważne wydarzenie dla Ecolu, ponieważ Ecol w 1991 roku wykonał jedną z pierwszych w Polsce hydrobotanicznych oczyszczalni ścieków w Gdańskim zoo, oraz na potoku Swelina. W związku z czym Wojciech Falkowski przygotował wystąpienie na temat realizowanych przez Ecol hydrofitowych oczyszczalni, a pracownicy Ecol mieli przyjemność zabrać uczestników konferencji i oprowadzić ich po wciąż doskonale działających obiektach. http://icws2016.org/conference/technical-tours. W ramach konferencji odbyło się także Forum dyskusyjne na temat „Możliwości zastosowania systemów hydrofitowych” w ramach którego Wojciech Falkowski jako ekspert dzielił się wiedzą na temat „Przywracania retencji wód na terenach zurbanizowanych”.

  • Filmy wspierające ochronę środowiska

    Ecol w ramach organizacji Ecol-Unicon wyprodukował 2 filmy wspierające ochronę środowiska. Filmy były prezentowane w szkołach i na uczelniach (linki do filmu: część 1,część 2). Ecol-Unicon również opublikował filmy Kropla 1 i Kropla 2 doskonale ukazujące drogę kropli przez urządzenia ochrony wód (link do filmu).

  • Szukamy talentów fotograficznych

    Ecol w ramach organizacji Ecol-Unicon szuka talentów fotograficznych, odbyły się już 4 edycje konkursu na najpiękniejsze fotografie wodne, konkurs co roku cieszy się dużym zainteresowaniem.

  • Mckinley i Antarktyda

    Ecol prezentuje się w najczystszym środowisku, doceniając ludzi z pasją i wytrwale dążących do celu sponsoruje dwie wyprawy górskie, w 2009 na Mckinleya oraz w 2011 na Antarktydę.

  • Ecol angażuje się w rozwój sportu na Pomorzu

    W 2004 roku jako sponsor drużyny Motocross został wyróżniony przez Prezydenta Adamowicza, wielokrotnie też sponsorował Lechię Gdańsk – klub tenisowy.

  • Wojciech Falkowski członkiem Rady Konsultacyjnej Politechniki Gdańskiej

    2012-2016 Wojciech Falkowski zostaje powołany na członka Rady Konsultacyjnej Politechniki Gdańskiej w ramach której analizuje się sytuację PG-WILiS, praktyk studenckich, stypendiów, udziela wsparcia wiedzą jak przygotowywać do pracy w zawodzie. Jest to organ doradczy, który skupia ludzi z branży budowlanej.

  • Pomoc dzieciom

    Wojciech Falkowski od wielu lat angażuje się w pomoc dzieciom. W latach 2000-2010 był członkiem Lions Club w ramach którego aktywnie uczestniczył w sponsorowaniu i organizowaniu pomocy dla szpitali, domów dziecka i świetlic.

  • Wojciech Falkowski otrzymuje nagrodę od Prezydenta Kwaśniewskiego

    Ecol od wielu lat wspiera badania nad nowymi możliwościami ochrony oraz oczyszczania wód. Wojciech Falkowski otrzymał nagrodę od Prezydenta Kwaśniewskiego za wdrożenie oczyszczalni UNISEP BIO – dziś BIOFIT – sprzedawany przez firmę Ecol-Unicon – najbardziej sprawdzonej oczyszczalni przy autostradach.

  • Działalność Wojciecha Falkowskiego w Solidarności

    Wojciech Falkowski był działaczem podziemnej Solidarności, w ramach której drukował ulotki oraz rozwijał Radio Solidarność w Trójmieście. Więcej na ten temat w wywiadzie: Link do wywiadu oraz w książce Radio Solidarność w Trójmieście Maciej Pawlak.

Informujemy, iż w celu dostosowania strony do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.